„Srbija izbliza“ – utisci indonežanskih studenata Beogradskog univerziteta

„Srbija izbliza“ – utisci indonežanskih studenata Beogradskog univerziteta

Povodom deset godina od osnivanja Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusatnara“, Biblioteka grada Beograda (BGB) u saradnji sa Društvom „Nusantara“ organizovala je u petak, 5. jula 2013. godine, prezentaciju „Srbija izbliza“, u okviru koje je šest indonežanskih studenata predstavilo iskustva svog akademskog života u našoj zemlji.

Vlada Republike Srbije, kroz projekat „Svet u Srbiji“, u poslednjih nekoliko godina stipendira usavršavanje studenata iz azijskih, afričkih i latinoameričkih zemalja Pokreta nesvrstanih.

Studenti Asni Furaida, Sabriana Đajaputri, Beni Enriko Napitupulu, Adi Bramasto, Lambok Simbolon i Vilijam Noveri trenutno studiraju u Srbiji. Posle prvih osam meseci učenja srpskog jezika, počeli su sa studijama na izabranim fakultetima. Studenti generacije 2010. i 2011. godine studiraju na Fakultetu političkih nauka, Fakultetu bezbednosti i Poljoprivrednom fakultetu.

Multimedijalna prezentacija u Biblioteci bila je upečatljiva priča o snažnim utiscima mladih Indonežana koji, dolaskom u Evropu, 10.000 kilometara daleko od domovine, studiraju u potpuno drugačijem kulturnom okruženju.

Izlaganje je bilo propraćeno i filmom koje su studenti sami snimali i režirali. Bila je to, na momente, i duhovita priča kako se snalaze sa jezikom, hranom i ovdašnjim ljudima, kakav im je studentski život, i koliko je život u Srbiji drugačiji nego u Indoneziji.

Prisutni su mogli da saznaju kako je strancima teško da nauče srpske padeže, ali, takođe, i da čuju zašto je jedan Indonežanin i musliman zavoleo srpski folklor i naučio „Moravac“. Takođe, ovo je bila prilika da se mladi Indonežani prisete kako su prvi put u Srbiji čuli rokenrol muziku i zavoleli „Parni valjak“, „Pilote“, „Crvenu jabuku“, kako su neki od njih upoznali svoje ovdašnje ljubavi i postali „zvezdaši“ i „partizanovci“.

Studenti su konstatovali da, iako su Indonezija i Srbija geografski veoma udaljeni, ima dosta sličnosti u mentalitetu i kulturi. Indonezija je poznata kao zemlja nasmejanih ljudi, a Srbija je, prema njihovom mišljenju, zemlja gostoljubivih ljudi. Tako se studenti iz Indonezije osećaju u Srbiji kao da su u svom domu.

Ovo je bila prilika i za promovisanje Udruženja indonežanskih studenata u Srbiji „KERIS“ čiji je predsednik student Asni Furaida.

Za nastup studenata iz Indonezije vladalo je veliko medijsko interesovanje, o čemu svedoče izveštaji u „Politici“, „Blic“, „Press“, Međunarodni radio Srbija, Novinska agencija Tanjug, Radio „S“, Radio Beograd 1, Radio Beograd 2, Radio Beograd 202.

U ime Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ prisutne je pozdravio predsednik dr Aleksandar Raković, a druženje i razgovor su nastavljeni uz prigodan koktel, u galeriji Biblioteke grada.


http://www.pressonline.rs/zabava/kultura/278342/projekat-indonezanskih-studenata-svet-u-srbiji.html

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/391658/O-srpskom-jeziku-folkloru-ljudima-iz-ugla-studenata-iz-Indonezije

http://www.prelistavanje.rs/vest/prikazi/projekat-indonezanskih-studenata-svet-u-srbiji/309258

http://glassrbije.org/kultura/%C4%8Dlanak/studenti-iz-indonezije-o-srpskom-jeziku-folkloru-ljudima

http://www.smedia.rs/vesti/vesti/vest/71994/blic-O-srpskom-jeziku-folkloru-ljudima-iz-ugla-studenata-Indonezije.html

http://www.vesti.rs/Vesti/Srbija-iz-ugla-studenata-iz-Indonezije-o-srpskom-jeziku-folkloru-ljudima.html

http://www.naslovi.net/2013-07-04/blic/o-srpskom-jeziku-folkloru-ljudima-iz-ugla-studenata-iz-indonezije/6260563

http://www.vesti-dana.rs/Srbija/srbija-iz-ugla-studenata-iz-indonezije-o-srpskom-j1