Savetnik predsednika Republike Indonezije prof. dr Meutia Hata Svasono boravila u Srbiji
„Ono što sam proteklih dana doživela u Beogradu, božji je dar“ izjavila je, na kraju posete Srbiji, prof. dr Meutia Hata Svasono (Hatta Swasono), članica Saveta savetnika za obrazovanje i kulturu Predsednika Republike Indonezije Sisulo Banbang Judojonoa.
Dr Hata, koja je u Beogradu, 21. marta, proslavila šezdeset šesti rođendan, govorila je na prijemu, koji je njoj, i članovima delegacije iz Indonezije, u rezidenciji priredio ambasador Indonezije u Srbiji Nj. E. Samuel Samson.
Profesor Hata se, tokom posete, srela sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, posetila ministre zdravlja, kulture i obrazovanja, prof. dr Slavicu Đukić-Dejanović, mr Bratislava Petkovića i prof. dr Žarka Obradovića, razgovarala sa rektorom Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vladimirom Bumbaširevićem, savetnicama Predsednika Republike za protokol i medije Jasminom Mitrović Marić i Slanislavom Pak Stanković, kao i sa v. d. direktora Arhiva Jugoslavije, Miladinom Miloševićem.
Dr Hata je u prvoj administraciji aktuelnog predsednika Indonezije Judojonoa, od 2004. do 2009. godine, bila državni ministar za unapređenje položaja žena. Ona je, inače, najstarija kćerka veoma cenjenog „proklamatora“ nezavisnosti Indonezije, dr Mohameda Hate (Mohammad Hatta, 1902–1980), koji je, zajedno sa prvim predsednikom Indonezije Ahmedom Sukarnom (1901–1970), proglasio, 17. agusta 1945, oslobođenje Indonezije od holandske kolonijalne vladavine i japanske okupacije. Dr Mohamed Hata je bio prvi potpredsednik Indonezije, od 1945. do 1956. godine, i treći premijer, od 1948. do 1950. godine.
Hata je poručila zaposlenima u Ambasadi Indonezije, članovima Upravnog odbora Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ i sunarodnicima koji žive u Srbiji, da u osnosima između dve države treba sačuvati i unapređivati sve što je bilo dobro između nekadašnje Jugoslavije i Indonezije, tokom njihove saradnje u Pokretu nesvrstanih.
Takođe, kazala je da treba naučiti lekcije iz raspada Jugoslavije i očuvati indonežanski politički, socijalni i kulturni model „jedinstva u različitosti“.
Ambasador Samson ukazao je da je ovo vreme sve intenzivnijih kontakata na visokom nivou između državnika Srbije i Indonezije. Podsetio je da je upravo u vreme posete Hate Beogradu, u Džakarti predsednik Skupštine Srbije mr Nebojša Stefanović razgovarao sa čelnicima indonežanskog parlamentra i ministrom spoljnih poslova Marti Natalegavom. Nekoliko dana ranije, predstavnici delegacija Arhiva Jugoslavije i Nacionalnog arhiva Republike Indonezije potpisali su memorandum o saradnji u toj oblasti. Isto tako, kazao je kako se, u skoroj budućnosti, očekuju novi susreti zvaničnika dve države, i izrazio uverenje da će u narednom periodu bilateralna saradnja između Srbije i Indonezije biti još više unapređena na različitim poljima.
Za vreme boravka u Beogradu dr Hata, koja je i profesor antropologiju, na Univerzitetu u Džakarti, učestvovala je i na dva međunarodna skupa u Domu Narodne Skupštine, posvećenom položaju žene, te na Filološkom fakultetu, o novoj kulturnoj paradigmi. Organizator ovog skupa bila je Ženska parlamentarna mreža, a na skupu učestvovale su i ministarke energetike i zdravstva dr Zorana Mihajlović i prof. dr Slavica Đukić-Dejanović, kao i princeza Katarina Karađorđević. Okupljenima su se, takođe, obratili ministarka sporta dr Alisa Marić, koja se prisetila svojevremenog, veoma prijatnog boravka na šahovskom turniru u Džakarti, i predsednica parlamentarne grupe prijateljstva sa Indonezijom, dr Aleksandra Tomić, poslanica Srpske napredne stranke (SNS), koja je na čelu skupštinskog odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku.
Po dr Hati, uloga vlade je veoma važna u poboljšanju položaja žena koje treba da dobiju šansu da ostvare svoju ulogu kao građani velike države. „Žene treba da dobiju odgovarajuće obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, te mogućnost i znanja da nađu posao i zarade za život, čak i ako nisu jedini hranilac porodice“.
Na drugom beogradskom skupu, založila se za očuvanje i razvoj domaće culture, radi uspešnijeg nacionalnog razvoja, „kako bi ojačali našu čast i ravnopravnu poziciju među narodima“.
„Globalizacija je prihvatljiva, no ona ne treba da naruši ili izvitoperi kulturni sistem zajedništva, uzajamnosti i bratstva, humanosti i socijalne pravde u indonežanskom narodu“, zaključila je.
Bila je ovo njena druga poseta Beogradu. Prvi put boravila je u Beogradu, 1965. godine, kada je njen teča, penzionisani admiral Subijato, bio amabasador Indonezije u Jugoslaviji.
Predsednik Društva dr Aleksandar Raković, generalni sekretar Društva Marko Jelić i član Upravnog odbora Borislav Korkodelović imali su priliku da upoznaju dr Hatu, sa aktivnostima Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“.