Predavanje Borislava V. Korkodelovića „Indonezija, velika privreda u brzom usponu“

Predavanje Borislava V. Korkodelovića „Indonezija, velika privreda u brzom usponu“

Društvo srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA, u saradnji sa Bibliotekom grada Beograda, organizovalo je, u Čitaonici Fonda umetnosti Biblioteke, predavanje Borislava V. Korkodelovića, politikologa i novinara iz Beograda, na temu „Indonezija, velika privreda u brzom usponu“. Za ovu priliku, gosti gospodina Korkodelovića bili su mr Milanka Stojaković, savetnik u Odboru za ekonomske odnose sa inostranstvom Privredne komore Srbije (PKS) i gospodin Jogo Pamungkas, prvi sekretar i rukovodilac Ekonomskog odeljenja ambasade Republike Indonezije u Srbiji.

Goste su pozdravili Isidora Injac, saradnik u marketingu Biblioteke grada Beograda, dr Aleksandar Raković, predsednik Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ i Nj. E. Semuel Samson, ambasador Republike Indonezije u Srbiji. Predavanju je pristustvovao veliki broj prijatelja i članova Društva, kao i predstavnici ambasada koje imaju sedišta u Beogradu.

Srbija i Indonezija treba da se više usredsrede na unapređenje uzajamne privredne saradnje pošto su ukupni odnosi dve države dobri, poručili su u Beogradu učesnici skupa.

Ambasador Republike Indonezije u Srbiji Semuel Samson izjavio je da u međusobnim odnosima dve države mogu da postoje samo prepreke zbog geografske udaljenosti, nedostatka informacija ili nedovoljnog poznavanja lokalnih poslovnih kultura. Ambasador je, kao primer najnovije uspešne saradnje, naveo planove kompanije „Indofud“ da u Srbiji sagradi fabriku testenina, koja će proizvode plasirati širom Centralne i Istočne Evrope. Samson je, takođe, istakao mogućnosti bilateralne saradnje između Srbije i Indonezije u nekoliko oblasti, posebno u poljoprivredi i odbrani.

Predsednik „Nusantare“ dr Aleksandar Raković, je nadahnuto je govorio o predavaču i njegovim gostima i ukazao da je tema skupa jedna u nizu kojom Društvo želi da javnosti u Srbiji približi daleku, ali tradicionalno prijateljsku zemlju, kao i da ojača odnose sa Indonezijom.

„Nusantara“ serijom predavanja u BGB pomaže uspostavljanju saradnje u oblasti socijalnih pitanja, umetnosti, obrazovanja, kulture, sporta, ali i doprinosi jačanju i razvoju političkih i ekonomskih odnosa i saradnji između Srbije i Indonezije, kao svojevrstan „most“ razvoju ukupnih bilateralnih veza dve države, poručio je dr Aleksandar Raković.

Predavanje je bilo doprinos upoznavanju javnosti u Srbiji, ali i poslovnih krugova u zemlji, sa sve značajnijom ulogom koju države Azije, a među njima posebno Indonezija, imaju u međunarodnoj privredi, naročito u situaciji kada članice Evropske unije i Sjedinjene Američke Države prolaze kroz dužničku krizu ili period nestabilnog razvoja.

Najprostraniji i najmnogoljudniji kontinent doživljava kulturnu i intelektualnu renesansu, a najviše milionera u Aziji, u narednim godina, zabeležiće Indonezija, izneo je Korkodelović, koji je govorio i o planovima vlade najvećeg arhipelaga u svetu, te prognozama mnogih ekonomista i institucija, po kojima bi privreda Indonezije sa sadašnjeg 16. mesta trebalo da se, u roku od samo par decenija, nađe među nekoliko najznačajnijih privreda u svetu.

Indonezija je najmoćnija privreda u Jugoistočnoj Aziji, peta na azijskom kontinentu, članica Grupe 20 (G–20) najvećih ekonomija sveta, a u protekloj deceniji je prosečna stopa rasta njenog ukupnog domaćeg proizvoda (BDP) bila 5,3 odsto.

Prema nekim procenama, Indonezija zemlja sa blizu 250 miliona stanovnika, od kojih su više od 60 odsto mlađi od 35 godina, ući će među 10 vodećih zemalja sveta već u narednoj deceniji, a među prve četiri oko 2040. godine.

Gost, mr Milanka Stojaković, ukazala je na bilateralnu privrednu saradnju, koju godinama karakteriše mali obim robne razmene, sa izraženim deficitom koji beleži Srbija. Prema njenim rečima, najveći problem je kvantitet robe iz Srbije za veliko indonežansko tržište.

No, posle prvog Poslovnog forumu Srbija-Indonezija u Privrednoj komori Srbije, u septembru 2012, uspostavljeni su kontakti sa renomiranim indonežanskim kompanijama, izvoznicima kakaoa, palminog ulja, kafe, kaučuka, začina i drugih roba. „Nama imponuje što je Indonezija, jedna od vodećih privreda Azije, naš osvedočeni prijatelj i to su šanse koje treba iskoristiti,“ zaključila je savetnik u PKS.

Ekonomski savetnik Ambasade Indonezije, gospodin Pamungkas, primetio je da su privrede Indonezije i Srbije međusobno kompatibilne u mnogim oblastima, što poslovnim ljudima iz dve zemlje pruža značajne mogućnosti za uspostavljanje trgovinskih veza, naročito u delatnostima u kojima su „jake“. Postoji pozitivan trend u trgovinskoj saradnji, ali treba više učiniti za poboljšanje uzajamne robne razmene i priliva investicija, kazao je ovaj diplomata, koji smatra da u obe zemlje treba upoznavati privatni sektor sa mnogim pogodnostima koje postoje na tržištima Indonezije i Srbije i ohrabrivati na dalje korake u poslovnim poduhvatima.

Razgovor je nastavljen u galeriji Biblioteke, uz prigodan koktel.

Pre predavanja, predstavnici „Indofud-Srbije“ podelili su posetiocima pakovanja instant supa i testenina, indonežanskih proizvoda koji je sve popularniji na tržištu Srbije i u regionu.


Milanka Stojaković, koja je diplomirala na Odseku za orijentalistiku, kineski jezik, pri Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a magistrirala na Fakultetu organizacionih nauka, od 2001. se bavi privrednom saradnjom sa zemljama Azije. U tom svojstvu je učestvovala na više seminara u Aziji.

Jogo Pamungkas je studirao ekonomiju na Univerzitetu Pađađaran u Džakarti, a magistrirao na Tehnološkom univerzitetu države Viktorija u Australiji. Zaposlen je u Ministarstvu spoljnih poslova Repulike Indonezije od 2000-te, a u Srbiji je na službi od prošle godine.