Obeležena 68. godišnjica nezavisnosti Indonezije i proslavljen Ramazanski bajram
Povodom 68. godišnjice proglašenja nezavisnosti Republike Indonezije „HUT–RI Ke-68“, ambasada Republike Indonezije u Beogradu, indonežanska zajednica u Srbiji i članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ proslavili su nacionalni praznik, ovogodišnjim motom: „Čuvajmo političke stabilnosti i naš ekonomski razvitak za poboljšanje prosperiteta našeg naroda“.
Ceremonija podizanja indonežanske zastave i intoniranja indonežanske himne upriličena je u dvorištu rezidencije ambasadora Republike Indonezije, 17. avgusta, na dan, kada su, 1945. godine, Indonežani proglasili svoju nezavisnost.
Posle ceremonije podizanja indonežanske zastave, a povodom proslave ovogodišnjeg Bajrama „I Syawal 1434 Hjriyah“, koji je bio svega nekoliko dana pre Dana nezavisnosti Indonezije, svečano je proslavljen veliki muslimanski praznik – Ramazanski bajram.
Na proslavi su, među mnogim prisutnim diplomatama Ambasade, Indonežanima i prijateljima, prisutne pozdravili domaćin, ambasador Semuel Samson, u ime islamske zajednice, srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić, u ime muslimanskih ambasadora, ambasador Alžira Abdelkader Mesdua, u ime amasadora ASEAN (Udruženje zemalja Jugoistočne Azije), ambasador Unije Mjanmar Zaw Tun, ambasador Holandije Laurent Louis Stokvis, i u ime članova Društva generalni sekretar Marko Jelić.
Jelić je čestitao verski praznik svim muslimanima, nacionalni praznik Indonežanima i informisao goste da je predsednik Društva „Nusantara“ dr Aleksandar Raković gost predsednika Indonezije, kao i da ove godine Društvo slavi 10 godina od osnivanja.
Ambasador je, u znak zahvalnosti i dobrodošlice, sve govornike počastio tupengom – žutim, slavljeničkim, pirinčem.
Goste su, u muzičkom delu programa, zabavljali i članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, koji, u slobodnom vremenu, sa Indonežanima, sviraju u muzičkom bendu „After work“.
Na svečanom diplomatskom prijemu povodom nacionalnog praznika, 68. godišnjice kako je Indonezija stekla nezavisnost od bivše kolonijalne sile Holandije, ambasador Samson je, 5. septembra 2013. godine, u beogradskom hotelu „Hajat Regency“ istakao prijateljstvo između dve „veoma bliske“ zemlje koje imaju diplomatske odnose više od 57. godina.
Na prijemu, na kome se okupilo gotovo hiljadu zvanica, ambasador Samson je izrazio veliko uvažavanje i iskrenu zahvalnost Vladi i narodu Srbije za podršku Indoneziji i za saradnju na bilateralnom planu i u međunarodnim forumima.
Na prijemu su, između ostalih, bili predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, supruga predsednika Srbije Dragica Nikolić, predstavnici Vlade, Skupštine, Vojske Srbije, diplomatskog kora, verski velikodostojnici, privrednici, predstavnici medija, mnogobrojni prijatelji, kao i predstavnici Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“.
Ambasador Samson poručio je da ta najveća zemlja u Jugoistočnoj Aziji, treća po broju stanovnika demokratija na svetu i najmnogoljudija muslimanska država „nikada neće izdati Srbiju“.
Samson je izrazio uverenje da već čvrsti bilateralni odnosi i dobra saradnja dve države u oblasti politike, privrede, kulture i odbrane mogu i dalje da budu unapređivani i proširivani, čemu će, kako je istakao, posebno doprineti planirani susret predsednika Banbang Susila Judajona i Tomislava Nikolića. „Takav susret na vrhu, će predstavljati kamen temeljac i istorijski momenat za novu eru bilateralnih odnosa i saradnje Indonezije i Srbije“, ocenio je ambasador.
Samson je izrazio verovanje da Indonezija i Srbija mogu u budućnosti da unapređuju bilateralnu saradnju, a da, zajednički delujući, na međunarodnom planu, doprinesu očuvaju mira, stabilnosti i razvoju u pojedinim regionima i u međunarodnoj zajednici uopšte.
Ambasador je posebno pomenuo da kontakti među predstavnicima mladih Indonezije i Srbije, predstavljaju konkretnu bazu za budućnost obe zemlje, navodeći, kao primer, da je ovog leta 25 članova kulturno-umetničkog društva studenata univerziteta Indonezije iz Džakarte bilo na 20-todnevnom gostovanju u 14 gradova Srbije, predstavljajući umetnost i kulturu svoje zemlje. Takođe, u avgustu, 15 omladinaca iz Srbije pošlo je za Indoneziju na razne specijalizacije u trajanju od godinu dana, u okviru „Darmasiswe“, programa vlade u Džakarti za stipendiranje studenata iz inostranstva. „Mladi iz Srbije su, sa oduševljenjem, krenuli u Indoneziju, ubeđeni da odlaze u prijateljsku zemlju, i da će njihov uspeh u obavljanju datih zadataka biti koristan, ne samo za njih lično, već i za obe zemlje“, kazao je ambasador.
Samson je izneo da su, od 17. avgusta 1945, kada su u Džakarti oci nacije Ahmed Sukarno i Mohemed Hata, u ime naroda Indonezije, proklamovali nezavisnost Republike Indonezije, ta zemlja na 17.508 ostrva rasutih na površini od 1,9 miliona kvadratnih kilometara i sa više od 240 miliona stanovnika, neprestano razvija. „Doživeli smo plimu i oseku, suočavali se sa raznim izazovima i preprekama, ali smo, takođe, postigli mnoge uspešne rezultate“, poručio je ambasador Indonezije.
Danas je Indonezija članica Grupe 20 (G-20) najmoćnijih ekonomija sveta i velikih privreda u brzom usponu. Privreda Indonezije je peta po veličini u Aziji i 15. ili 16. u svetu (zavisno od kriterijuma za merenje ukupnog nacionalnog dohotka, BDP).
Dalji proces promena u Indoneziji, prema Samsonu, ima za cilj da se ta država „razvije u demokratsku, ujedinjenu i naprednu zemlju koja bi, zajedno sa Srbijom i drugim prijateljskim državama, mogla doprineti borbi za boljitak međunarodne zajednice“.
Ambasador Samson, koji će uskoro napuniti tri godine službovanja u Srbiji, zahvalio se na svakom dobru koje je pruženo njegovoj porodici i njemu lično, i izjavio da bi želeo da „naš prijateljski odnos, plod našeg zajedničkog truda, bude još čvršći i trajan, koristan za dobrobit naroda naše dve zemlje. Nadam se onom što kaže srpska narodna izreka: „Dobro se dobrim vraća“.
U bogatom kulturno-umetničkom program, tokom prijema, nastupio je renomirani hor iz Požarevca „Barili“ koji je, pod vođstvom dirigenta Katalin Tasić, izveo himne Indonezije „Indonesia Raya“ i Srbije „Bože Pravde“. Plesna grupa Ambasade Republike Indonezije u vođstvu gospođe Ivane Ašković izvela je tradicionalne indonežanske plesove.
Gamelan orkestar, tradicionalni muzički ansambl, koji, takođe, deluje u okviru Ambasade, predstavio se muzikom koja je sastavni deo indonežanske kulture. U ovom orkestru nastupali su i članovi veoma aktivnog Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ Boris Vančev, Žarko Vidaković, Nebojša Pavlović i Marko Jelić, kao i članovi orkestra Mirjana Sukiban, Dyanih Mahesthi, William Noveri, Siniša Grudić i Boris Jeločnik.
Članovi Gamelana su sve vreme, tokom prijema, svirali, kao izraz dobrodošlice, tradicionalne javanske pesme. Rukovodilac ansambla gospodin Sutikno Sukiban je, u pratnji Marka Jelića, otpevao na srpskom pesme „Tamo daleko“, „Ajde Kato“ i „Ajde Jano“.
Služena je i indonežanska hrana, poput, u svetu čuvenih, nacionalnog jela Nasi Goreng (prženi pirinač sa mesnim dodacima i obiljem začina) i Rendang (govedina kuvana u kokosovom mleku), ali i pržene pirinčane (veoma tanke) makarone, Pohovani crni luk (Tempura onion) i Lumpia goreng (Prolećne rolnice). Neke od tih majstorija su pravljene pod nazorom Dede Setiaavana, kuvara u rezidenciji ambasadora Indonezije.
Ovogodišnji prijem izazvao je značajnu pažnju medija, a prema oceni menadžmenta „Hajata“, ovo je bio jedan od najvećih organizovanih događaja u tom hotelu.