Izlet u Zaječar i Gamzigrad

Izlet u Zaječar i Gamzigrad

NUSANTARA je ovog meseca za svoje članove i prijatelje priredila nešto zaista posebno – u subotu, 20. aprila, Društvo srpsko-indonežanskog prijateljstva putovalo je u istočnu Srbiju.

Posetom etnokompleksu „Balašević“ u podnožju planine Rtanj NUSANTARA je započela svoj 32. izlet. Izletnici su imali mogućnost da se osveže i odmore u restoranu u okviru kompleksa. U neposrednoj blizini gradi se crkva Svetih mučenika Makaveja, koja je takođe privukla pažnju izletnika, a čiji je ktitor, između ostalih, i porodica Balašević.

Planinu Rtanj prate brojne kontroverze; članovima Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva data je prilika da iskuse deo njene atmosfere i nadaleko poznatih energetskih blagodeti, te će subotnji izlet poslužiti samo kao polazna tačka u budućim istraživanjima nedovoljno ispitanog prirodnog i kulturnog blaga istočne Srbije.

U centru Zaječara izletnike je sačekao i dočekao gospodin Bora Dimitrijević, šarmantni dugogodišnji direktor Narodnog muzeja u Zaječaru. Gospodin Dimitrijević bio je vodič članovima Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva kroz centar grada i tumač lokalne istorije i mesnih prilika. NUSANTARA je tako videla Spomenik Zoranu Radmiloviću, čuvenom bardu jugoslovenskog glumišta rodom iz Zaječara, zgradu Gimnazije, jedne od četiri najstarije gimnazije u Srbiji, osnovanu ukazom kneza Miloša Obrenovića, Spomenik Nikoli Pašiću. Izletnici su po želji svratili i do Radul-begovog konaka, najstarije zgrade u Zaječaru i omiljenog izložbenog prostora u gradu okruženom Crnim i Belim Timokom; videli su i Spomenik ratnicima Timočke krajine, poginulim u ratovima za oslobođenje od 1912. do 1918. godine, podignut na Trgu oslobođenja, kao i druge gradske znamenitosti.

Posebnu atrakciju subotnjeg izleta predstavljao je arheološki lokalitet FELIX ROMULIANA u Gamzigradu – carska palata iz kasnoantičkog perioda (kraj III – početak IV veka nove ere) bila je pravo otkrovenje za članove Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva. FELIX ROMULIANA upisana je 2007. na UNESCO-vu listu svetske kulturne baštine; jedna je od četiri rimske carske palate na tlu današnje Srbije. FELIX ROMULIANA po svojoj lepoti, veličini, očuvanosti i svetski značajnim arheološkim nalazima znatno nadmašuje ostale spomenike iz tog perioda u Trieru, Milanu, Solunu, Istanbulu i Nikomediji. Izgradio ju je Gaj Valerije Galerije Maksimilijan, jedan od 17 rimskih imperatora rođenih na teritoriji današnje Srbije, poreklom iz jednog mesta kraj Zaječara, i nazvao je tako po svojoj voljenoj majci Romuli.

NUSANTARA je pokrila deo troškova organizacije i realizacije izleta.

Biljana Đorđević

Foto: Oliver Dimić & Danijela Stojković