Izlet u Resavski kraj
U nedelju, 3. septembra NUSANTARA je obilazila centralnu Srbiju – odabrana destinacija ovog meseca bio je Despotovac sa okolinom.
Za članove Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA najpre je upriličena srdačna dobrodošlica u Narodnoj biblioteci “Resavska škola” u Despotovcu, koja je obuhvatila i kratku prezentaciju ovog dela Šumadije i Pomoravlja. Gosti su od ljubaznih domaćina iz Udruženja građana „Bela crkva Beljajka“ upoznati sa najznačajnijim zanimljivostima i kulturnim manifestacijama koje stoje na raspolaganju posetiocima koje put nanese u ovaj kraj – neke od njih će nešto kasnije toga dana i obići i lično upoznati.
Posle kraće šetnje gradskim ulicama Despotovca, NUSANTARA je u restoranu „TSL“ obezbedila besplatan doručak za svoje članove i prijatelje – time im se ukazala mogućnost da probaju, između ostalog, i na licu mesta pripremljeni kačamak. Za neke od putnika bila je to i prilika da nauče kako se spravlja kačamak u duhu tradicije resavskog kraja.
Najatraktivnija tačka septembarskog izleta bila je poseta manastiru Manasija, jednom od najznačajnijih sakralnih spomenika srpske srednjovekovne istorije. Manastir je samim početkom XV veka podigao despot Stefan Lazarević kao svoju zadužbinu; vekovima je bio središte tzv. „Resavske prepisivačke škole“, čijem se radu duguju nebrojeni prepisi i prevodi. Osim moštiju poslednjeg Lazarevića na prestolu Srbije, blago Manasije čine i basnoslovno vredne freske, crveno-beli mermer koji se može videti samo ovde u manastiru, kao i posebna nijansa plave boje poznata kao „vizantijsko plava“. Niko ni danas ne zna kako se dobija „vizantijsko plava“ – jedina dva mesta na svetu gde ju je uopšte moguće videti jesu Manasija i jedan manastir u Jermeniji.
Posle obilaska Manasije, članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA zaputili su se u Resavsku pećinu. Na konstantnih 7°C u unutrašnjosti pećine, članovi NUSANTARE prepešačili su onih 800 metara staze, koliko je posetiocima dozvoljeno da pređu od ukupne dužine od 4.5 km puteva kroz špilju. „Dvorana sraslih stubova“ ili „Kolonada“, „Dvorana košnica“, „Predvorje istorije“, treća dvorana u kojoj su pronađeni alat i ognjište pračoveka, „Kristalna dvorana“, „Koncertna ili Centralna dvorana“, „Bobanova dvorana“, „Koralni kanal“, „Blatna dvorana“… Članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA otkrivali su jednu za drugom svih osam dvorana pećine koja spada u red najstarijih špilja na planeti Zemlji. Resavska pećina formirana je tokom tzv. „Doba krede“, što znači da je stara oko 80 miliona godina!
Plan je puta potom predviđao obilazak Spomenika prirode Lisine. Posebna atrakcija hidrokompleksa Lisine jeste vodopad Veliki buk, značajan po tome što predstavlja jedan od najvažnijih akumulativnih bigrenih vodopada u Srbiji.
Članovima Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA ukazala se ove nedelje i prilika da otkriju široj javnosti nedovoljno poznati despotovački „Park maketa“, jedinstvenu turističku atrakciju kakve nema u drugim delovima Srbije, a delo je domišljatosti i preduzimljivosti rudara Milenka Ilića. „Park minijatura“ predstavlja 13. muzej takvog sadržaja u Evropi i 47. u svetu, a otvoren je za posetioce od 2009. godine. Na 30.000 m² prostiru se makete – savršene kopije srpskih manastira i crkava, kao i jedne ruske crkve. Sve su umanjene 17 puta u odnosu na objekte u stvarnoj veličini, sve su osveštane i sve su izrađene od siporeksa, lakog građevinskog materijala.
Izlet prvog septembarskog vikenda realizovan je uz svesrdnu podršku Turističke organizacije opštine Despotovac, kao i Udruženja „Bela crkva Beljajka“, na čemu im članovi Društva NUSANTARA srdačno zahvaljuju.
Biljana Đorđević