Indonežanska kulturno-umetnička delegacija u Beogradu
U Beogradu je, od 9. do 11. juna 2012. godine, boravila kulturno-umetnička delegacija iz Indonezije koju je predvodio jedan od najpoznatijih ličnosti iz oblasti očuvanja indonežanskog kulturnog nasleđa Fadli Zon, koji je između ostalog poznat kao i veliki kolekcionar i vlasnik muzeja sa najvećom privatnom zbirkom istorijskih predmeta Indonezije, od kojih neki još od 1930. godina, kao i vlasnik privatne biblioteke „Fadli Zon“ sa više od 45.000 starih i retkih knjiga.
U delegaciji su bili i istaknuti književnik Taufik Ismail i njegova supruga Esiyati Ismail, koja je glavni urednik časopisa „Horison“. Ismail je do sada izdao 19 knjiga, koje su prevedene na nekoliko jezika. Kao pesnik, recitovao je pesme na mnogobrojnim književnim festivalima i forumima u gradovima Azije, Evrope, Amerike, Australije i Afrike, još od 1970. godina.
Povodom boravka ove delegacije u Beogradu, gosti su, 11. juna 2012. godine, posetili Arhiv Jugoslavije gde su ih u srdačnom razgovoru primili Miladin Milošević, direktor Arhiva i dr Aleksandar Raković, predsednik Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“. Direktor Arhiva je upoznao delegaciju sa aktivnostima, kao i o planiranom otvaranju Centra za proučavanje nesvrstanih za kraj ove godine.
Zatim je upriličena poseta Udruženju književnika Srbije u Beogradu, gde je potpisan protokol o saradnji, I gde je znameniti književnik Ismail proglašen za počasnog člana Udruženja. On je prvi književnik iz Indonezije koij je proglašen za počasnog člana ovog Udruženja.
U Ambasadi Republike Indonezije, istog dana, upriličen je prigodni kulturni program – izložba umetničkih fotografija Muhammada Asriana Mirze, izložba drevnih mačeva i pozorišnih lutaka iz indonežanske mitologije. U literarnom delu večeri svoje stihove kazivali su pesnici Taufik Ismail i Nenad Grujičić, dok je pesnikinja Mirjana Bulatović čitala prevod pesama indonežanskog pesnika, i odlomak iz knjige „U srcu Sumatre“ putopisca Viktora Lazića.
Specijalno za ovu priliku, izveden je, pod vođstvom Musra Dahrizala (Mak Katik), tradicionalni indonežanski ples sa Sumatre „Tari piring“ ili ples tanjira.
Gostima iz Indonezije, u ime Društva „Nusantara“ predsednik dr Aleksandar Raković poklonio je knjige našeg nobelovca Ive Andrića na engleskom jeziku „Na Drini ćuprija“ i „Prokleta avlija“. Ovom kulturnom događaju prisustvovali su mnogobrojni gosti, među kojima i veliki broj članova Društva „Nusantara“.
Druženje se nastavilo uz degustaciju tradicionanih indonežanskih specijaliteta.