Dve godine Udruženje indonežanskih studenata u Srbiji KERIS
U Beogradu je Udruženje indonežanskih studenata u Srbiji (KERIS) proslavilo drugu godinu postojanja.
Ambasador Indonezije u Srbiji Hari Ričard Džejms Kandu, pozdravljajući osam slavljenika i njihove goste, ocenio je da je KERIS značajno doprineo daljem unapređenju komunikacije u prijateljskim odnosima građana Srbije i studenata iz Indonezije.
„Kao Ambasador, veoma sam ponosan i podržavam pozitivne napore KERIS za usavršavanje obrazovanja Indonežana u Srbiji i zbližavanje dve države“, kazao je Hari Kandu.
Po ambasadoru, Udruženje indonežanskih studenata u Srbiji može biti jedan od stubova povezivanja kultura dve države. „Aktivnosti KERIS mogu unapređivati prijateljstvo između Indonezije i Srbije,“ zaključio je ambasador Kandu.
Predsednik KERIS-a Befiboi Rizki Nurkanda je podsetio da je to udruženje osnovano u Beogradu 7. aprila 2013. i kazao da su njegovi članovi „veoma srećni zbog našeg dvogodišnjeg rada u Srbiji“. „Za to vreme naši članovi su se trudili da budu što uspešniji u unapređenju znanja srpskog jezika i studiranju ovde, kao i u razvijanju ove organizacije i uspostavljanju što boljih veza između Indonezije i Srbije u oblasti obrazovanja i prijateljstva dve zemlje“, rekao je Nurkanda, koji studira aa Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Nurkanda je izrazio nadu da će članovi KERIS-a kroz različite događaje, prezentacije i sprovođenje raznih intervjua „povećati interesovanje mladih iz Indonezije da započnu studije u Srbiji, i isto tako se nadamo da ćemo zainteresovati omladinu iz Srbije kako za studiranje u Indoneziju tako i za upoznavanje Indonežanske kulture“.
Prve grupe studenata iz Indonezije stigle su u ondašnju Jugoslaviju još 1960. godine. Nekoliko stotina Indonežana je narednih decenija steklo diplome fakulteta u ondašnjoj državi ili je prošlo kroz različite oblike saradnje dve države u obrazovanju.
Vlada u Beogradu je, u skladu sa dugom tradicijom, pokrenula 2010. godine projekat „Svet u Srbiji“, kojim stipendira usavršavanje studenata iz azijskih, afričkih i latinoameričkih zemalja članica Pokreta nesvrstanih na različitim fakultetima Univerziteta u Beogradu. Smatra se da se sa stečenim diplomama i vešestrukim iskustvima, strani stipendisti vraćaju u svoje zemlje kao najbolji promoteri karakteristika i sistema vrednosti u Srbiji.
Posle prvih osam meseci učenja srpskog jezika, stipendisti počinju sa studijama na izabranim fakultetima. Članovi KERIS-a studiraju na Medicinskom, Poljoprivrednom, Filološkom, Elektrotehničkom, Ekonomskom i Fakultetu bezbednosti, ili još pohađaju kurseve srpskog jezika.
Sa druge strane, više desetina mladih iz Srbije je protekle decenije boravilo na studijama u Indoneziji u okviru programa Darmasisva koji je omogućen studentima iz zemalja koje imaju diplomatske odnose sa tom državom iz Jugoistočne Azije. Program obuhvata učenje indonežanskog jezika (Bahasa), kao i studiranje tamošnje umetnosti, muzike i zanata.
Glavni cilj programa Darmasisva jeste promovisanje, kao i podsticanje interesovanja mladih u svetu za učenje jezika i kulture Indonezije. Program, takođe, treba da dopriinese jačanju kulturnih veza i razumevanja među zemljama koje su obuhvaćene ovim vidom saradnje.