Direktorka Nacionalne biblioteke Indonezije u poseti Srbiji
Direktorka Nacionalne biblioteke Indonezije (Perpustakaan Nasional Republik Indonesia, PNRI), gospođa Šri Sularsih boravila je, sa saradnicama, u poseti Srbiji.
Domaćin gospođi Sularsih i njenim saradnicima bio je vršilac dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije (NBS) Dejan Ristić.
Tokom posete, gospođa Šri Sularsih i gospodin Ristić potpisali su Protokol o saradnji NBS i PNRI.
Direktorka PNRI obišla je neka odeljenja NBS i učestvovala u radu njenog proširenog Kolegijuma načelnika.
PNRI je depozitorna biblioteka Indonezije. Služi, prevashodno, kao biblioteka humanistike, pored nekoliko drugih institucija koje su na nacionalnom nivou odgovorne za prirodne nauke i poljoprivredna znanja.
PNRI je ustanovljena 1980. odlukom Ministarstva obrazovanja i kulture i objedivanjavnje četiri različite biblioteke.
Uspostavljanjem saradnje nacionalnih biblioteka Srbije i Indonezije nastavlja se višedecenijska tradicija jačanja saradnje NBS sa vodećim institucijama kulture, nauke i prosvete u svetu.
Ovo je prva poseta nacionalnog bibliotekara Indonezije Srbiji, a realizovana je u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova Republike Srbije i ambasadama Srbije u Džakarti i Indonezije u Beogradu.
Gosti su, takođe, obišli Univerzitetsku biblioteku „Svetozar Marković“ u Beogradu, Biblioteku grada Beograda i Narodnu biblioteku u Smederevu, Muzej u Smederevu i Smederevsku tvrđavu.
Ambasador Semuel Samson priredio je poslednjeg dana posete susret i večeru za diplomate i službenike ambasade Indonezije i predstavnike Društva „Nusantara“, generalnog sekretara Marka Jelića, člana Upravnog odbora Borislava Korkodelovića i člana Društva putopisca Viktora Lazića, vlasnika Muzeja knjige i putovanja i predsednika nevladine organizacije „Adligat“.
Ambasador i predstavnici Društva upoznali su goste iz Indonezije o aktivnostima i desetogodišnjoj istoriji Društva „Nusantara“, a zatim i uručili poklon, knjigu „Na Drini ćuprija“ nobelovca Ive Andrića.
NBS ostvaruje kontinuiranu saradnju sa više od 230 institucija u svetu (nacionalne biblioteke, univerzitetske biblioteke, naučne biblioteke, lektorati za srpski jezik i književnosti i dr.) u više od 60 država, i to razmenom publikacija, gostovanjem stručnjaka i učešćem u bilateralnim i širim međunarodnim projektima.