„Dan Indonezije“ u Visokoj turističkoj školi na Novom Beogradu

„Dan Indonezije“ u Visokoj turističkoj školi na Novom Beogradu

Visoka turistička škola strukovnih studija (VTŠ) u Beogradu u saradnji sa Ambasadom Republike Indonezije, a uz podršku Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ organizovala je veoma posećenu manifestaciju „Dan Indonezije“, u okviru programa VTŠ za upoznavanje studenata sa civilizacijama, narodima i kulturama sveta.

Manifestacija „Dan Indonezije“ u Visokoj turističkoj školi u Beogradu biće još jedan korak u nastojanjima da dve zemlje dalje razvijaju saradnju u oblasti turizma, poručio je, okupljenima, ambasador te zemlje na jugoistoku Azije Samuel Samson.

Ambasador je na predstavljanju turističkih potencijala Indonezije ocenio da je ova manifestacija dobar početak za saradnju VTŠ sa srodnim obrazovnim institucijama u Indoneziji, ali i da će doprineti obogaćivanju ukupnih odnosa između dve geografski udaljene zemlje koje razvijaju odnose još od sredine 1950-tih.

Prethodno je, u pozdravnom govoru, direktor VTŠ profesor dr Milan Skakun ukazao da su studenti te visokoškolske institucije mogli da se upoznaju sa kulturama, tradicijama, turističkom industrijom i privrednim potencijalima oko 600 miliona ljudi iz država čiji su diplomati do sada učestvovali u programu ove Škole, „Ambasador u gostima“. Takođe, naglasio je da je Indonezija najveća zemlja koja je do sada predstavljena u ovoj visokoškolskoj ustanovi.

Na ovoj kulturno-obrazovnoj manifestaciji ambasador Samson govorio je o sadašnjem privrednom trenutku najrazuđenije ostrvske države na svetu (preko 17.500 ostrva) i četvrte najmnogoljudije nacije (preko 250 miliona stanovnika), kao i njenim turističkim potencijalima.

Indonezija je danas 16. privredna sila u svetu i članica je Grupe 20 najmoćnijih privreda u svetu. U Džakarti, glavnom gradu Indonezije, sedište je i ASEAN-a (Udruženje zemalja jugoistočne Azije sa sedištem u Džakarti, Indonezija), značajne političke, ekonomske i kulturne organizacije država ovog dela Azije, koja okuplja 10 država i kao celina, predstavljala osmu ekonomiju u međunarodnoj privredi.

U 2012. je prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda nominalni ukupan domaći proizvod (BDP) Indonezije (onaj koji nije umanjen za inflaciju) vredeo više od 928 milijardi dolara.

Meren paritetom kupovne moći (PPP, po tržišnim cenama), BDP Indonezije je, prošle godine, izneo više od 1,2 biliona (hiljadu milijardi) dolara.

Prema podacima iz ambasade Indonezije u Srbiji, turizam je, sa prihodom od 8,5 milijardi dolara, u 2012. godini, bio peta po veličini privredna aktivnost u GDP te države. Prošle godine Indoneziju je posetilo sedam miliona stranih turista, uz oko 30 miliona domaćih.

U 2012. godini turistička industrija u Indoneziji zabeležila je rast od pet procenata.

Indonezija je 1980-tih počela da ulaže velika sredstva u razvoj turizma, posebno u turističku i saobraćajnu infrastrukturu, a prošle godine je imala 1.623 hotela.

Ta zemlja je danas značajna receptivna turistička zemlja sa više od 80 aerodroma za putnički saobraćaj i 349 luka, od kojih 127 za okeanske brodove. A turistički najznačajnije destinacije su ostrva Bali i Java.

Među najposećenijim mestima su Borobodur, hinduistički hram iz devetog veka nove ere na Centralnoj Javi i Radža Ampat, grupa ostrva na Zapadnoj Papui, krajnjem istoku zemlje, koja se smatraju najvećim akva parkom u svetu.

Tokom manifestacije studenti VTŠ i njihovi gosti mogli su da vide promotivne filmove o prirodnim lepotama Indonezije, da se upoznaju sa osnovnim geografsko-turističkim informacijama o zemlji kroz prezentaciju Sri Angraeni Diponegoro, saradnik u odeljenju za turizam, kulturu i društvena pitanja Ambasade, koja je i član Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, kao i o mogućnostima stipendija za školovanje u toj zemlji, kao i o utiscima o jednogodišnjem boravku Jelene Savković, takođe člana Društva „Nusantara“.

U umetničkom delu programa, prisutne su mogli da uživaju u nastupu plesačica sa Balija, zvucima gamelan orkestra (mešavina udaračkih i žičanih instrumenata na kojima se svira tradicionalna indonežanska svetovna muzika), među kojima su bili i članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ Marko Jelić, Žarko Vidaković, Nebojša Pavlović i Boris Vančev, kao i angklunga (instrument koji je izrađen od drveta bambusa).

Na kraju manifestacije, gostima je poslužena mešavina srpske tradicionalne kuhinje i indonežanske, koju su pripremile supruge diplomata u Ambasadi, kao i proizvodi kompanije „Indofud“, prvog indonežanskog preduzeća koje deluje u Srbiji, a ima regionalne ambicije.

Ovo je bila i prilika da potencijalnim partnerima iz Indonezije budu predstavljene mogućnosti saradnje sa VTŠ.

„Danu Indonezije“ prisustvovali su mnogobrojni članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, a predsednik Društva dr Aleksandar Raković odgovarao je na pitanja zainteresovanih medija.

VIDEO


http://www.visokaturisticka.edu.rs/v41_album2.php?alb=IND13&own=zima

http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest/plesacice-sa-balija-na-danu-indonezije-u-visokoj-turistickoj-skoli/86387.phtml

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/379502/Dan-Indonezije-u-Visokoj-turistickoj-skoli-u-Novom-Beogradu

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/308814/Dan-Indonezije-kao-korak-u-zblizavanju-dveju-zemalja

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/divna_indonezija_u_visokoj_turistickoj_skoli.39.html?news_id=259659

http://www.turistickisvet-hotnews.com/obrazovanje/95-vesti/4883-danindonezije

http://www.antaranews.com/berita/371416/tari-tradisional-bali-dibawakan-penari-serbia


Magazin ONA – PDF [866 KB]