Bogat bilateralan program naše državno-verske delegacije u Indoneziji
Državno-verska delegacija Srbije nastavila je 24. oktobra 2013. zvaničnu posetu prijateljskoj Indoneziji u okviru drugog bilateralnog međuverskog dijaloga dve zemlje.
Predstavnici naše zemlje posetili su Islamski univerzitet Šerif Hidajatula. Našu delegaciju je primio rektor prof. dr Komarudin Hidajat koji je kazao da se seća svakog dana posete Beogradu kada je 2011. bio član državno-verske delegacije na Prvom bilateralnom međuverskom dijalogu Srbije i Indonezije. Hidajat je naglasio da je univerzitet kojim rukovodi lider visokog obrazovanja u Indoneziji, sa 22.000 studenata koji pohađaju deset fakulteta. Rektor je pojasnio da na ovom univerzitetu ima dosta stranih studenata, predavača i istraživača. Hidajat je kazao da je Islamski univerzitet Šarif Hidajatula spreman da od sledeće školske godine prihvati jednog predavača i od pet do deset studenata iz Srbije.
U ime naše delegacije rektora je pozdravio dr Mileta Radojević, direktor Kancelarije za saradnju s crkvama i verskim zajednicama. Radojević je kazao kako mu je drago što naš međuverski dijalog predstavlja dobar putokaz za produbljivanje saradnje naših država. Direktor je dodao kako se nada da će razmena studenata između Srbije i Indonezije biti pojačana.
Studentima su se potom obratili ambasador Indonezije u Srbiji Samuel Samson, ambasador Srbije u Indoneziji Jovan Jovanović i rektor Komarudin Hidajat, koji su govorili o produbljivanju istorijskih odnosa Beograda i Džakarte i međuverskom dijalogu kao jednoj od magistrala ka uspehu. Ambasador Samson je kazao da bi Treći međuverski dijalog Srbije i Indonezije moga da bude između studenata odnosno omladine.
Na Islamskom univerzitetu Šarif Hidajatula potom su predavanja održali prodekan za nauku Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu prof. dr Dragomir Sando, muftija beogradski Muhamed Jusufspahić i predsednik Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“ dr Aleksandar Raković, koordinator oba međuverska dijaloga dve zemlje. Sva trojica predavača govorila su o srpskim iskustvima u razvijanju verskog sklada.
Državno-verska delegacija naše zemlje posetila je i islamsku organizaciju Muhamadija koja je u Indoneziji zadužena za osnovno, srednje i visoko obrazovanje. Visoki savetnik u Muhamadiji dr Sudibjo Markus je kazao da ova organizacija ima 133 fakulteta i razvijenu saradnju širom sveta, a u našem regionu do Plovdiva u Bugarskoj. Markus je takođe pozvao studente iz Srbije da nastave školovanje na fakultetima pod okriljem Muhamadije.
Patrijarh srpski Irinej kazao je u Muhamadiji da je Srbija ponosna na prijateljstvo sa Indonezijom. Njegova Svetost je primetio da „topli osmesi Indonežana ukazuju na sadržinu njihovih raspoloženja“. Patrijarh je upoznao domaćine da je 2013. hrišćanski svet obeležio 1.700 godina Milanskog edikta kojim su zagarantovane verske slobode u Rimskom carstvu. Prava hrišćana danas su ugrožena na Kosovu i Metohiji pa se patrijarh Irinej i u Muhamadiji zahvalio Indoneziji što „nije priznala nasilno otcepljenje dela Srbije – Kosova i Metohije gde se razvijala istorija, kultura i duhovnost srpskog naroda“. Patrijarh Irinej i direktor Radojević su domaćinima ukratko objasnili i prirodu balkanske krize i raspada Jugoslavije.
Sadržajan dan za našu delegaciju upotpunjen je misom u rimokatoličkoj katedrali u Džakarti koju je služio nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar. Monsinjor Hočevara je primio nadbiskup Džakarte Ignacije Suharjo Hardjoatmodjo.
Na samom kraju, delegacija Srbije posetila je Baznas, državnu instituciju koja se bavi socijalnim pitanjima muslimana. Goste je primio generalni sekretar Fuad Nasar koji je govorio o delatnosti ove organizacije. Nasar se zainteresovao i na koji način se Srpska pravoslavna crkva i Islamska zajednica Srbije bave socijalnim pitanjima. O tome su govorili patrijarh Irinej i muftija Muhamed Jusufspahić. Patrijarh je podvukao posebno težak položaj pravoslavnog sveštenstva na Kosovu i Metohiji, dok je muftija Jusufspahić naglasio da je samoproglašena nezavisnost kosovskih Albanaca političko pitanje a svakako ne versko.