Izlet u Mačvu i Semberiju

Izlet u Mačvu i Semberiju

I jun 2017. obeležilo je druženje članova Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA na izletu – izabrane destinacije ovoga meseca bile su Mačva i Semberija.

Prva tačka junskog putešestvija bio je atelje-vikendica Milića od Mačve na umetnikovom imanju u Belotiću, njegovom rodnom mestu. NUSANTARA je čula priču o nastanku i radu Mačvanske umetničke škole, razgledala Radovan-kulu, nazvanu po umetnikovom ocu, i naročito „Prvu zidanu u svetu lajaonicu iz 1967.“, kuriozitet ovog umetničkog kompleksa.

Iz Belotića put je dalje vodio u Etnopark „Sovljak“, jedinstveni ambijentalni kompleks u Bogatiću, gde su ljubazni domaćini za izletnike pripremili bogato posluženje; članovi Društva degustirali su mačvanske listiće, koje su specijalno za njih pripremili učenici Mačvanske srednje škole – smer kuvar, sa profesorom Albertom Panićem na čelu. Poseban tretman i bogata zakuska zasluga su gospodina Vladana Popadića, direktora Turističke organizacije opštine Bogatić. Članovima Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva uručeni su turistički prospekti i materijali, kao i sve potrebne informacije o turističkoj ponudi kraja.

Ispod najstarije lipe u Srbiji, od dobrih 220 leta, NUSANTARA je upoznata sa radom Etnoparka i tzv. „osečanskim tipom gradnje“, a gospodin Dragomir Ninković Mamara šaljivo je dočarao način života i običaje mačvanskog sela XIX veka. Boravak u „Sovljaku“ istovremeno je bio i zgodna prilika da se od gospodina Dragoljuba Puzića, lokalnog istoričara, nauči nešto o mentalitetu Mačvana, istoriji i tradiciji ovoga kraja, kao i o najnovijim arheološkim iskopavanjima u Podrinju.

Posle prelaska graničnog prelaza Badovinci, članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva obreli su se u Bijeljini, srcu Semberije i drugom gradu u Bosni. Osim što je pričao kako o istoriji, daljoj i bližoj, tako i o aktuelnim prilikama u gradu, gospodin Vladimir Sofrenić, vodič iz Turističke organizacije Bijeljina, proveo je izletnike po Gradskom parku, starom 105 godina, glavnom gradskom trgu, na kome se nalazi replika spomenika kralju Petru I Oslobodiocu, umetnička galerija, Centar za kulturu, zgrada Skupštine opštine i znamenitije građevine užeg gradskog jezgra.

U Bijeljini je NUSANTARA posetila i crkveni kompleks koji predstavlja ličnu zadužbinu Vasilija Kačavende, nekadašnjeg episkopa zvorničko-tuzlanskog. Kompleks je posvećen svetoj Petki i obuhvata srpsku, rusku i grčku crkvu sa konacima.

Izlet je završen kratkim boravkom u etnoselu „Stanišići“, koje je od otvaranja restorana „Konoba Stanišić“ u decembru 2003. do danas pretrpelo značajne transformacije, i sa dva izgrađena hotela, manastirom posvećenim Svetom Nikoli Mirlikijskom, amfiteatrom sa 400 mesta, kolibama, brvnarama, kućama od drveta, mlinom, vodenicom, veštačkim jezerom, na 2.5 hektara semberijske ravnice, koliko trenutno zaprema, postalo jedan od nezaobilaznih turističkih brendova čitave Semberije.

U duhu dugogodišnje saradnje sa kompanijom „IndoFood“, NUSANTARA je te nedelje poklonila svim svojim domaćinima indonežanske nudle, čime je potvrdila svoj status najboljeg promotera indonežanske hrane koja se proizvede na teritoriji Srbije.

Biljana Đorđević