Svečano otvorena izložba „Atmosfera“
Umetnička organizacija 80/10 iz Beograda u partnerstvu sa kreativnim veb portalom „Grafis Masa Kini” iz Indonezije (www.grafismasakini.com) pozvala je indonežanske vizuelne umetnike – grafičke dizajnere, fotografe i ilustratore – da predstave svoje radove kojima će pokazati novu i mladu kreativnu scenu Indonezije.
Upravo selekcijom radova kao rezultat dobre saradnje nastala je ova izložba, koja je svečano predstavljena u Ustanovi kulture „Parobrod”, 22. septembra 2014. godine. Postavku „Atmosfera”, izložbu radova mladih indonežanskih umetnika, svečano je otvorio Nj. E. Semuel Samson, ambasador Indonezije u Srbiji.
Otvarajući izložbu, ambasador je naglasio da je ovo prva velika izložba mladih umetnika iz njegove zemlje u Beogradu. Takođe, veliko zadovoljstvo pričinjava što je autor izložbe i kustos Sara Brkić, koja je bila stipendista Darmasiswa programa Vlade Republike Indonezije.
Na izložbi su predstavljeni Katrin Susilo, digitalna fotografija, Haris Mustafa, grafički dizajn i ilustracija, Ines Aryaniputri, grafički dizajn, tipografija i brending, Oktodija Mardoko-Belantara, studio animacija i dizajn, Oni Renantalise, ilustracija i dizajn, i Rege Indrastudijanto, grafički dizajn i ilustracije, koji je prisustvovao otvaranju postavke.
Cilj izložbe je da se Indonezija predstavi kao zanimljiva zemlja u svim sferama, pokazujući da ni malo ne zaostaje od evropskih trendova u grafičkom dizajnu, fotografiji i ilustraciji. Postavka je tematski veoma široka i otkriva sve ono čime se umetnik trenutno bavi. Tako mladi stvaraoci iznose kulturne, sociološke, verske momente, ali i otkrivaju pojedinačne snove koji mogu biti kritičan odraz svakodnevnih situacija.
Kustos izložbe Sara Brkić, koja je i član Društva srpsko-indonežansknog prijateljstva „Nusantara“ postavlja pitanje kakva je trenutna atmosfera u Indoneziji danas i da li se bitno razlikuje od one u Evropi? Da li se dizajn može posmatrati kao način komunikacije koji oblikuje stvarnost ili bar predviđa novu atmosferu. Izložbom ovih radova preispituje se kakav je dijalog umetnika Indonezije sa sopstvenom kulturom i na koji način oni u svom radu prilagođavaju ideje kulturnog nasleđa.
Povodom izložbe, Milena Dragićević-Šešić, šef UNESKO katedre za menadžment u kulturi i kulturnu politiku na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, preispitivaće koliko su u globalnom svetu daleko umetničke scene Srbije i Indonezije i da li nas sećanje na period zajedničkih geopolitičkih nada – na period nesvrstavanja i sna o multipolarnom svetu u vreme hladnog rata – može ponovo vezati. Ovakve izložbe otvaraju prostor za nova razmišljanja i otkrivanje sveta onakvog kakav je on zaista, van ustaljene slike koju nam pružaju globalni mediji i popularna kultura.
Izložbu su podržali ambasada Republike Indonezije u Beogradu, Ustanuva kutlure „Parobrod“ i Društvo srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara”. U muzičkom programu na otvaranju učestvovao je bend Halftones na čelu sa Suzanom Sumrah, umetnicom srpsko-indonežanskog porekla. Postavka je bila otvorena do 29. septembra.
Foto: Zorica Šorgić, Vladimir Ilić & Nenad Nikolić