Izložba „Beograd – Džakarta, od uspostavljanja odnosa do danas“
U svečanoj sali Arhiva Jugoslavije, u prisustvu velikog broja gostiju, svečano je, 20. novembra 2013. godine, otvorena izložba arhivskih dokumenata „Beograd – Džakarta, od uspostavljanja odnosa do danas“. Izložba, koja će trajati do kraja decembra, sadrži kolekciju dokumenata, koji komemorizuju dugogodišnje prijateljske odnose Srbije i Indonezije. Na svečanom otvaranju govorili su, pored domaćina Miladina Miloševića,v.d. direktora Arhuva Jugoslavije i Nj. E. Samuela Samsona, ambasadora Republike Indonezije u Republici Srbiji, i Nebojša Stefanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srbije i Miladin Lukić, pomoćnik ministra kulture i informisanja Republike Srbije. Izložbu je, u prisustvu patrijarha srpskog Irineja, predstavnika Vlade Srbije, članova krunskog saveta, verskih zajednica, diplomatskih predstavnika, ustanova kulture, Nacionalnog arhiva Indonezije, članova Grupe prijateljstva u Parlamentu Indonezije, članova Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, otvorio predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Nebojša Stefanović, koji je i član Parlamentarne grupe prijateljstva Indonezije.
Na izložbi se mogu naći mnogobrojne fotografije, ugovori, beleške, slike i drugi autentični dokumenti koji svedoče o istoriji diplomatskih odnosa dve zemlje, dugoj 59 godina. Postavka u Arhivu Jugoslavije je retrospektiva istorije dobrih odnosa dve zemlje, istakao je predsednik Narodne skupštine Nebojša Stefanović, i napomenuo da se, tokom boravka, u toj zemlji, marta ove godine, uverio u naklonost i poštovanje koje narod Indonezije gaji prema Srbiji.
„Čvrstina odnosa između dve zemlje treba da se produbi kroz saradnju i ona treba da bude podstaknuta na svim nivoima“, rekao je Stefanović, poručivši da, pored saradnje parlamenata, države, treba da postoji i saradnja naroda, koja će biti krunisana susretom dva predsednika.
Govoreći o diplomatskim odnosima dve zemlje, poručio je da se u temelju dobrih odnosa Srbije i Indonezije nalazi prijateljstvo nekadašnjih predsednika ovih zemalja Josipa Broza Tita i Ahmeda Sukarna. „Njihovo lično poznanstvo, međusobno poštovanje i zajednička borba za iste ideale ostavili su dubok trag u našim narodima, koji postoji i gotovo posle 60 godina“, rekao je Stefanović.
Ambasador Republike Indonezije u Beogradu Samuel Samson, podsetio je da je sporazum o uspostavljanju bilateralnih odnosa između Jugoslavije i Indonezije potpisan 1954. godine, o čemu svedoči i monumentalna izložba u Arhivu Jugoslavije. „Ovo je jedna od vrlo važnih konkretnih akcija između dva zermlje, koja se sprovodi u okviru Memoranduma o razumevanju koji su, 13. marta ove godine, potpisali Arhiv Jugoslavije i Nacionalni arhiv Indonezije“. Ukazao je na tradicionalno bliske diplomatske odnose dve zemlje, koji traju više od 50 godina, na saradnju u oblasti ekonomije, politike, kulture, turizma, vojske, posebno istakavši napredovanje veza između dva naroda što pruža „jaku osnovu za buduću saradnju, koja će biti na obostranu korist u godinama koje dolaze“.
Ambasador je pomenuo razmenu poseta između predsednika dva parlamenta ove godine, održavanje Drugog međuverskog dijaloga Srbije i Indonezije u Džakarti, u oktobru, na kome je učestvovao i patrijarh srpski Irinej, a od najvećeg značaja je, prema njegovim rečima, razmena studenata, koja je povećana u posledne tri godine.
„Dodatak razvoju naših odnosa je današnje potpisivanje Memoranduma o razumevanju između Sportskog saveza Srbije i Nacionalnog komiteta za sport Indonezije koji će pokrenuti novo poglavlje saradnje između dve zemlje u okviruma mladosti i sporta“, istakao je Samson.
Ambasador Milisav Pajić, iz direkcije za Aziju i Australiju Ministarstva spoljnih poslova istakao je da ova izložba, na najbolji način, pokazuje da su naši diplomatski odnosi izdržali sve izazove i probe vremena. „Naši odnosi su se razvijali u duhu Povelje Ujedinjenih nacija i ostalih načela Pokreta nesvrstanih zemalja, čiji smo bili jedni od osnivača… Izložba predstavlja jednu u nizu manifestacija, kada ćemo 2014. godine obeležiti zajednički 60 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Indonezije“.
Pomoćnik ministra kulture Republike Srbije, Miladin Lukić ocenio je da izložba „Beograd – Džakarta“ na najbolji način pokazuje ulogu i značaj arhiva u podsećanju na događaje i ličnosti nove istorije, posebno „u uslovima ubrzanog kretanja istorije u današnjem informatičkom vremenu, koje je dovelo do toga da se, na dnevnom planu, smenjuju događanja koja su ranije imala decenijski tok i epilog“.
„Naši arhivi postaju riznice, u kojima se čuva nasleđe koje su Indonezija i Jugoslavija stvarale pola veka. Politika miroljubive koegzistencije i nesvrstavanja predstavljaju i kulturno nasleđe, a razumevanje kultura, kulturna diplomatija i zajednički projekti, mogu sada predstavljati sigurnije puteve u ostvarivanju zajedničog interesa“, dodao je Lukić.
Vršilac dužnosti direktora Arhiva Jugoslavije, Miladin Milošević rekao je da je ova izložba prvi projekat, koji se realizuje u okviru primene Memoranduma o razumevanju koji su Arhiv Jugoslavije i Nacionalni arhiv Indonezije potpisali u martu ove godine. Milošević je istakao da će izložba autorke Nade Pantelić približiti srpskoj i indonežanskoj publici deo zajedničke prošlosti, kojoj su pečat dali diplomatski odnosi između dve zemlje.
Izložba svedoči o uspostavljanju diplomatskih odnosa između Indonezije i Jugoslavije 1954. godine, potpisivanju prvog sporazuma 1959. i to u oblasti kulture, uzajmnim posetama državnika i prati kontinuitet te saradnje do danas.
Jugoslavija je 1950. godine bila jedna od prvih država, koja je priznala nezavisnost Indonezije. Četiri godine kasnije objavljena je saglasnost dveju vlada da uspostave diplomatske odnose, a dve godine posle toga, diplomatske misije su podignute sa ranga poslanstva na rang ambasadora. Od tada, u Beogradu je bilo devetnaest diplomata iz Indonezije, a u Džakarti sedamnaest iz Srbije.
U okviru postavke, svoje mesto imalo je i Društvo srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“: fotografija susreta predsednika Republike Indonezije Susila Bambang Judajona i predsednika Društva dr Aleksandra Rakovića, kao izabranog prijatelja predsednika za 2013. godinu, u Džakarti, 17. avgusta 2013. godine, katalozi izložbi, filmskog festivala, kao i knjiga, zbornik radova sa prvog Međuverskog dijaloga Srbije i Indonezije.
Posle otvaranja izložbe, potpisan je i protokol o saradnji Sportskog saveza Srbije i Nacionalnog komiteta za sporta Indonezije. Pomoćnik ministra za omladinu i sport Srbije, Dragan Atasanov je istakao da Srbija može da pomogne sportu Indonezije, i da je jedna od tajni uspeha sportista Srbije u saradnji Sportskog saveza Srbije, Olimpijskog komiteta Srbije i Ministarstva omladine i sporta.
„Možemo da pomognemo sportskim prijateljima u Indoneziji kroz razmenu trenera i sportista, ali i stručnjaka drugih profila u saradnji sa Republičkim zavodima za sport i Anti doping agencijom Srbije“, izjavio je Atasanov.
Ambasador Indonezije u Srbiji Semuel Samson je zahvalio domaćinima na prijemu i pohvalio srpske sportiste kao inspiracija i uzor mnogim zemljama. Naglasio je i da su Novak Đoković i Ana Ivanović jako popularni u Indoneziji, dok se vođa parlamentarne delegacije Indonezije Milton Pakpahan našalio da nas vezuje to što se gradonačelnik Džakarte preziva Đokovi, a Srbi imaju Đokovića.
Katalog izložbe – PDF [11,2MB]
UVODNA REČ
Nj. E. Semuela Samsona
Ambasadora Republike Indonezije
za Republiku Srbiju
Zahvalan sam Svemogućem Bogu i čast mi je kao i privilegija da napišem uvodnu reč za katalog posvećen izložbi u čast 58. godišnjice od uspostavljanja diplomatskih odnosa Beograd – Džakarta u izdanju „Arhiva Jugoslavije“ u saradnji sa Ambasadom Republike Indonezije u Beogradu. Mi iskreno izražavamo našu zahvalnost gospodinu Miladinu Miloševiću, direktoru Arhiva Jugoslavije Republike Srbije zajedno sa njegovim saradnicima na njihovom teškom radu i predanosti u realizaciji ove izložbe, posvećene prekretnicama diplomatskih odnosa između Indonezije i Srbije. Mi smo uvereni da će takav istorijski dokument imati visoku vrednost i da će ostvariti značajan podsticaj na dalje bilateralne odnose između Indonezije i Srbije koji su ustanovljeni još 1955.
Verujemo da ćemo izdavanjem ovog kataloga pokazati značaj naših dugih istorijskih i bliskih bilateralnih odnosa u prvoj fazi, pogotovo kada su naše Vlade odlučile da osnuju i formalne diplomatske odnose putem zajedniče izjave u Džakarti i Beogradu, 4 novembra 1954., praćene dolaskom prvog otpravnika poslova Jugoslavije u Indoneziju u Džakartu februara 1955, kao i dolaskom prvog otpravnika poslova Indonezije u Jugoslaviju u Beograd.
Kasnije je kroz izuzetno posvećenje obe državeč bilateralni odnosi između Džakarte i Beograda su uzdignuti na nivo amabasada 10. Jula 1956, otvaranjem ambasade Republike Indonezije U Beogradu, na čelu sa prvim ambasadorom za Jugoslaviju, Nj.E. Dr. Soedarsono, koji je propraćen iste godine dolaskom prvog jugoslovenskog ambasadora u Indonezijuu Džakartu, Nj.E. dr Stane Pavlič.
Mi i dalje negujemo prijatna sećanja na bliske i prijateljske odnose dvojice naših vođa tokom prvog perioda naših bilateralnih odnosa, koja su izgradila jaku saradnju i utabala put velikoj viziji uspostavljanja Pokreta Nesvrstanih. Predsednik Jospi Broz Tito je bio domaćin prvog Samita Nesvrstanih u Beogradu 1-6 septembra 1961, šest godina pošto je predsednik Sukarno organizovao Azijsko-pacifičku konferenciju u Bandungu 1955. Veliko istorijsko dostignuće, osnivanje Pokreta Nesvrstanih, je bilo ostvareno od strane dva lidera zajedno sam ostalim osnivačima, Jawaharal Nehru iz Indije, Gamal Abdel Nasser iz Egipta i Kwame Nkrumah iz gane, kasnije poznati i kao “Petorica Inicijatora”
Danas obeležavamo pedeset i osam godina od osnivanja diplomatskig odnosa između Indonezije i Srbije, ali i prijateljstvo koje postoji između dve zemlje. Tokom tog perioda Indonezija i Srbija su se borile sa mnogim problemima. Suočavali su se sa izazovima dok su naše Vlade svim naporima razvijale države i obezbeđivale prosperitet svojim narodima.
Indonezija i Srbija imaju mnogo sličnosti, koje se ogledaju u multi-etničkom sastavu stanovništva, multi religioznosti i multi-kulturalnom društvu. Ali takođe imaju iste principe i nepristrasnosti u spoljnoj politici. Veoma smo zahvalni što posle toliko godina postoji nastavak razvoja i jačanje naših spona u saradnjama u mnogim oblastima. Postoji ista posvećenost u Džakarti i u Beogradu da se neguju veoma dobri susedski odnosi, regionalna i internacionalna saradnja, pored posvećenosti očuvanju mira i stabilnosti u svetu.
Imajući u vidu takvu orijentaciju u Indoneziji i Srbiji tokom proteklih godina, mi se nadamo da će naše dve zemlje biti uvek jedna uz drugu, kao i osaostalim prijateljskim zemljama na svetu. S tim u vezi, razumno je fokusirati se na dalje proširenje obostrane saranje, i postaviti za cilj ulazakl u oblast strateškog partnerstva između Indonezije i Srbije.
Neka Bog blagoslovi diplomatske odnose između Indonezije i Srbije.
Neka Bog blagoslovi prijateljske odnose između naroda Indonezije i Srbije.
Hvala