U Srbiji i Indoneziji postoji verski sklad

U Srbiji i Indoneziji postoji verski sklad

Državno-verska delegacija Srbije posetila je u prepodnevnim časovima 25. oktobra 2013. Istiklal džamiju i rimokatoličku katedralu u Džakarti.

Potom su reis-ul-ulema Adem Zilkić i muftija Muhamed Jusufspahić u Istiklal džamiji klanjali džuma namaz.

Našu državno-versku delegaciju primio je u popodnevnim časovima predsednik Predstavničkog doma Narodne skupštine Indonezije dr Marzuki Ali. Pošto je poželeo dobrodošlicu i izrazio veliko poštovanje, rekao je da je u junu 2013. indonežanska parlamentarna delegacija posetila Srbiju i da je srećan što je prijateljski primljena na najvišem državnom nivou. Kada je reč o verskim pitanjima, Ali je podvukao da svaki Indonežanin po ustavu ima pravo da slobodno odabere veroispovest. Posebno je naglasio da iz godine u godinu sve crkve i verske zajednice beleže rast.

Patrijarh Irinej je kazao da je naša delegacija imala veliko zadovoljstvo da poseti „divnu i blagoslovenu zemlju Indoneziju i njen narod“. Njegova Svetost je dodao da je sa predsednikom Alijem imao priliku da u junu 2013. razmeni mišljenje o međuverskim odnosima u našim zemljama. Patrijarh je podvukao da u Indoneziji vlada „harmonija između religija i naroda“. On je napravio paralelu da je i prema Milanskom ediktu tako: kao da je „idealno primenjen“ u Indoneziji, da svako iz svog srca ispoveda veru, gradi hramove i prenosi svoje učenje. Patrijarh je zaključio da Indonezija time daje primer čitavom svetu i da je verski sklad u toj zemlji „mio i Bogu i ljudima“. Njegova Svetost se zahvalio Indoneziji što je u Srbiju poslala „divnog ambasadora Semuela Samsona“.

Direktor Kancelarije za saradnju s crkvama i verskim zajednicama dr Mileta Radojević naglasio je na početku da prijateljstvo naše dve zemlje, koje je uspostavljeno pre više od pedeset godina, ne bledi već jača. Direktor je preneo zahvalnost predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića Indoneziji na principijelnom stavu prema očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije. On je preneo i prijateljsku poruku premijera Srbije Ivice Dačića da Srbija može da bude važna karika za saradnju Indonezije sa evropskim zemljama. Radojević je Marzuki Aliju uručio pismo predsednika Nikolića za predsednika Indonezije Susila Bambang Judojona.

Potom je usledila poseta Ministarstvu spoljnih poslova Indonezije gde je našu delegaciju primio zamenik ministra dr Vardana. On je rekao da se najveći uspesi i međuverskom razumevanju ostvaruju putem dijaloga. Vardana je dodao kako se nada da će se međuverski dijalog Srbije i Indonezije nastaviti i da će dati konkretne rezultate. Zamenik ministra je želeo da čuje više o međuverskim odnosima u Srbiji.

Patrijarh Irinej je kazao da su međuverski odnosi u Srbiji skladni o čemu svedoči i formiranje naše državno-verske delegacije. Patrijarh je dodao da skladni međuverski odnosi ne postoje na Kosovu i Metohiji gde su Albanci jednostrano proglasili samostalnost. Njegova Svetost se zahvalio Indoneziji što ne priznaje samoproglašenu albansku secesiju na Kosovu i Metohiji, koja je naša sveta zemlja sa preko 1.500 crkava i manastira, najvećih svetinja srpskog naroda među kojima je i sedište srpskog patrijarha – Pećka patrijaršija.

Direktor Radojević je zameniku ministra spoljnih poslova rekao da je državno-verska delegacija Srbije zadivljena načinom na koji Indonezija održava jedinstvo etničkih grupa i verskih zajednica. Iskustva koja je državno-verska delegacija Srbije stekla u Indoneziji biće od velike dragocenosti za Republiku Srbiju. Radojević je ponovio da bi Treći bilateralni dijalog Srbije i Indonezije trebalo da se održi 2015. u Beogradu.

Državno-verska delegacija Srbije potom je posetila najveću islamsku organizaciju u Indoneziji Nadlatul ulama. Lider ove organizacije dr Said Akil Siroj kazao je da islam veoma poštuje hrišćansku veru jer potiče iz istog izvora. Siroj je dodao da Nadlatul ulama smatra da „islam mora da bude dobra, uljudna i moderna vera“. On je dodao da je Nadlatul ulama posrednik u rešavanju verskih sporova u zemlji i da, kada do verskih konflikata dođe, reč je o zloupotrebi u političke svrhe.

Patrijarh Irinej se složio s tim da verski konflikti nastaju kada političari zloupotrebljavaju verska pitanja.

Završnu reč tokom posete Nadlatul ulami dao je reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić. On je kazao da u „našoj domovini Srbiji“ živi preko 45 nacionalnih zajednica i da postoji sedam tradicionalnih crkava i verskih zajednica. Reis je pojasnio da Islamska zajednica deluje kao tradicionalna i da je potpuno ravnopravna s drugim crkvama i verskim zajednicama koje imaju taj status. Dodao je da su vernici Islamske zajednice Srbije pripadnici sedam narodnosti, „što znači da smo prevazišli nacionalni način organizovanja“. Zilkić je naglasio da „međuverski odnosi u Srbiji nikada nisu bili bolji“. Na kraju, reis-ul-ulema Adem Zilkić je podvukao da su se „nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova muslimanski vernici našli s dve strane granice koja je nasilno uspostavljena“. Zilkić je bio izričit da „problemi na Kosovu nisu verske već nacionalne prirode“. Prijateljima iz Indonezije reis Zilkić je poručio da „budu obazrivi i ne podlegnu jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova“. Reis je kao musliman zamolio predstavnike Nadlatul ulame da podrže svoju vladu u doslednom stavu oko kosovskog pitanja kako „naši vernici ne bi živeli s dve strane granice“.

Rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel susreo se sa profesorima Fakuleta za društvene i političke nauke Univerziteta Indonezije, dr Čusnul Marjah i dr Dejvom Lumentom, kako bi se ostvarila saradnja naših zemalja u polju etnologije i antropologije.

Ovim je naša državno-verska delegacija završila boravak u Indoneziji povodom Drugog bilateralnog međuverskog dijaloga Srbije i Indonezije.

Poseta naše delegacije ocenjena je kao veoma uspešna.