„Indonezija – zemlja nasmejanih ljudi“ reportera Nebojše Kotlajića i snimatelja Zorana Škrbića

„Indonezija – zemlja nasmejanih ljudi“ reportera Nebojše Kotlajića i snimatelja Zorana Škrbića

Biblioteka grada Beograda (BGB) i Društvo „Nusantara“, u saradnji sa Radio televizijom Srbije (RTS), predstavili su putovanje po Indoneziji reportera RTS Nebojše Kotlajića i snimatelja Zorana Škrbića u utorak, 30. aprila 2013. godine, u 19 sati u Rimskoj dvorani BGB.

Goste je pozdravio predsednik Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, dr Aleksandar Raković, koji je istakao da predstavljanje Indonezije kroz naraciju novinara Kotlajića i kameru snimatelja Škrbića treba da doprinose upoznavanju javnosti u Srbiji sa lepotama i „jedinstvom u različitosti“ najvećeg arhipelaga i najmnogoljudije muslimanske zemlje na svetu.

„Indonezija – zemlja nasmejanih ljudi“ bila je jedna iz ciklusa manifestacija povodom 10 godina osnivanja i rada Društva srpskog-indonežanskog prijateljstva „Nusantara“, jubileja koji će biti obeležavan tokom čitave 2013.

Dugogogodišnji novinar Kotlajić i snimatelj Škrbić iz Informativnog programa RTS, tandem je koji već deceniju prati i izveštava o radu diplomatskih misija akreditovanih u Srbiji. Svakodnevno pripremaju vesti iz sveta za Dnevnike RTS, a putopisne i, uglavnom, ekskluzivne reportaže emituju u Jutarnjem i drugim programima Javnog servisa. Neke od ovih emisija su dobile i međunarodna priznanja.

Kotlajićeva i Škrbićeva prezentacija je bila uzbudljiva priča o zemlji sa pet religija, čijih 240 miliona stanovnika govori više od 300 jezika na preko 17.000 ostrva.

Okupljeni u punoj Rimskoj dvorani mogli su da čuju priču kako je Indonezija 17-ta ekonomija sveta, i da bi, ukoliko odoli izazovima, do 2030-te mogla da bude među prvih 10. Indonezija je zemlja u kojoj rastu zarade, a padaju kamate na pozajmice, i zato tamošnji žitelji troše i više nego što imaju.

Novinari su dočarali priču o Džakarti, glavnom gradu Indonezije, na ostrvu Javi, udaljenoj dvadesetak sati avionom od Beograda, gde je atmosfera opuštena i gde su svi raspoloženi, i gde su bogati – holivudski bogati, a oni koji to nisu, mesečno zarađuju manje od 100 dolara. Razlike postoje, ali nema tenzija, besa ili nezadovoljstva zbog toga.

Ekipa je prisustvovala venčanju ćerke najpoznatijeg glumca Indonezije, Roja Martina koji je poklonio hektar svog imanja, na kome je izgrađena jedina pravoslavna crkva u Džakarti.

Za vreme desetodnevnog boravka u ovoj dalekoj zemlji, Kotlajić i Škrbić posetili su i ostrvo Ambon, gde su muzičarka Biljana Krstić i orkestar „Bistrik“ nastupili na Džez plus festivalu, čiji je osnivač i izvršni direktor ambasador Indonezije u Srbiji, Njegova ekselencija gospodin Semuel Samson.

Prikazane su i čari Balija, koji privlači turiste iz celog sveta i uz Džakartu jedan je od motora nacionalne privrede. Ostrvo je bogato pirinčem i kokosovim palmama, a na njemu se pravi najskuplja kafa na svetu Kopi Luvak, koja samo na Baliju košta 40 američkih dolara.

Posle polučasovne filmske projekcije, Kotlajić i Škrbić odgovarali su na pitanja publike, u kojoj su bili supruga Nj. E. Gospodina ambasadora Ijah Samson, izaslanik odbrane Ambasade Republike Indonezije pukovnik Berman Sitangang, kao i mnogobrojni članovi Društva i zainteresovani građani.

Posle prezentacije su, po tradici, predstavnici „Indofud-Srbije“ obezbedili da prisutni dobiju po pakovanje instant supa i testenina, indonežanskih proizvoda koji je sve popularniji na tržištu Srbije i u regionu.

Razgovor je nastavljen u galeriji Biblioteke, uz prigodan koktel.